SOSYAL MEDYAYI ETKİLEYECEK VİDEOLAR ÇEKMENİN YOLLARI

Şu an Youtube gibi video paylaşım siteleri ve bu sitelerde yapılan paylaşımlar oldukça popüler. Vine gibi süresini doldurup kapanmış örnekler olsa da, burada ünlü olup hala aramızda dolaşan insanların varlığından hepimiz haberdarız. Bu videoların çoğu profesyonel teknikler kullanılarak çekildi. Böylece sahiplerine beklenmedik bir ün kazandırdı. Video çekimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

Şu an Youtuber denen kişilerin videolarının yüksek tık almasının en büyük sebebi de bu çekim teknikleri. Çekip internete yüklediğiniz her videonun başarıya ulaşmasını bekleyemezsiniz. Bunun için öncelikle aşağıdaki basit malzeme ve koşullara ihtiyacınız var.

  • Tripod ve düzgün bir kamera
  • Mikrofon ve sessiz bir oda
  • Güçlü bir ışık veya pencere
  • Temel bir düzenleme programı (örneğin Camtasia)
  • Aktif takipçilerin olduğu bir sosyal medya platformu
Sosyal medyayı etkileyecek video çekimi nasıl olmalıdır, Probay medya
Sosyal medyayı etkileyecek video çekimi nasıl olmalıdır?, Probay Medya

Video Çekimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-     Ortamı bir kere kur, videoyu gerektiği kadar çek

Ortamı bir kere düzenleyin. Kameranın ve mikrofonun sabit bir noktası olsun. Daha sonra video istediğiniz seviyede olana kadar çekim yapın.

2-     Çekim aşamalarına uy

Videoya her zaman gülümseyerek başlayın. Ardından kendinizi tanıtıp videonun amacını anlatın. Konuyu ve anlatmak istediğinizi paylaştıktan sonra teşekkür ederek çekimi sonlandırın.

3-     Oranlar ve senkronizasyon

Camtasia tarzı programları kullanmanızın amacı, videoyu bilgisayara aktardıktan sonra yapacaklarınız. Unutmayın, sosyal medyaya çıkacak bir videoda yüzünüz kameranın tam ortasında olmalı. Tabii ki ses ve görüntü de senkronize olmalı.

4-     İlgi çekmek için düzenle

Videnun üzerinde oynamak, farklı videolardan görüntüler veya fotoğraf eklemek, videonun ilgi çekiciliğini arttırır. Altyazı, emoji vs. kullanımı tamamen yaratıcılığına bağlı.

5-     Sosyal medyada paylaş

Videonun kaliteli olduğundan eminsen paylaşmaktan çekinme. Her videoda daha iyi olacaksın. Ama öncelikle videolarını paylaşmaya başlamalısın. Videonun yeterince ilgi çekmesi için aktif bir sosyal medya hesabına ihtiyacın var. Dolayısıyla reklamını yapmaktan çekinme.

6-     Değerlendir

Son olarak videonun izlenme oranlarını değerlendir. Kazançlarını karşılaştır ve aldığın tepkilere göre yeni videodaki stratejini belirle. Yukarıdaki adımları takip ettiğin ve hatalarından ders çıkardığın müddetçe beğenilen videolara imza atacağına eminim!

Video çekimi ile para kazanma mümkün, bunu unutmayın. Sosyal medya ile ilgili bu içerik de dikkatinizi çekebilir.

Related Posts